Glazbena čestitka Gradu i Župi za rođendan i 130 godina “Graničara”

Glazba daje dušu svemiru, krila umu, let mašti i život svemu što postoji.

Potvrđeno je to i koncertom Hrvatskog pjevačkog društva Graničar i njihovih gostiju održanoga 2. prosinca u novogradiškom Domu kulture.

Ovaj koncert, uz to što je bio poklon u povodu Dana grada i župe Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, ujedno je bio i “Susret glazbe i prijatelja”-smotra pjevačkih zborova, a “Graničari” su njime obilježili i iznimno vrijednih 130 godina od ustroja društva. 

I domaćini, ali i gosti:Hrvatsko pjevačko društvo „Urbata“ iz Davora,  Gradsko pjevačko društvo Lipik iz Lipika, Hrvatsko pjevačko društvo „Tomislav“ iz Cernika, Hrvatsko kulturno umjetničko društvo “VIJENAC” Požega i po prvi puta i Hrvatskom kulturno prosvjetno društvu “Jelačić” iz Petrovaradina pokazali su i ovoga puta kako se zborskim pjevanjem, među ostalim, njeguje glazbena baština našega naroda.

Graničar, koji  je obilježio spomenutu 130. obljetnicu od osnutka,  tijekom povijesti postao je INSTITUCIJA upravo zbog njegovanja i čuvanja hrvatske kulturno-glazbene baštine. Zbog toga su više puta bili i zabranjivani, ali nikada nisu odustajali. Pod geslom “Radu i slobodi nek nas pjesma vodi” Graničari” traju i danas pod dirigentskom palicom Julijane Žirovčić.

Pozdravne i riječi dobrodošlice okupljenima je uputio u ime HPD “Graničar” njihov predsjednik Ivan Koren i,među ostalim, istaknuo: “Prije 130. godina pametni i rodoljubivi ljudi našđeg kraja su odlučili osnovati pjevačko društvo koje je osim druženja imalo ulogu promicanja hrvatske glazbene kulture i očuvanja hrvatske kulturne baštine. Kroz mnoge godine je, tada osnovano HPD “Graničar”,uspješno vršilo tu ulogu. Bilo je tu uspona i padova, ali zalaganjem mnogih rodoljubivih i agilnih ljudi  “Graničar” je ponosno kročio svojim putem. Nekoliko puta u povijesti “Graničar” je, zbog toga što je njegovao hrvatsku riječ i kulturu bio zabranjivan i morao je prestajati s radom. Rad su mu zabranjivali politički poslušnici režima kojemu je smetala  “Graničarova” ljubav prema svemu što je hrvatsko, ali i šire. Ali, uvijek iznova su plemeniti i vrijedni ljudi  ponovno pokretali rad HPD “Graničar”. Tako je bilo i 29. siječnja 1993. kada je na inicijativu i uz svesrdnu pomoć Ogranka Matice Hrvatske NG i Matice hrvatskih umirovljenika NG ponovno pokrenut rad Društva i to točno na dan kada je davne 1886. godine prvi puta “Graničar” i počeo s radom. Ispada da je “Graničar” poput “feniksa”. Unatoč svim pokušajima zatiranja uvijek je ponovno ustajao iz pepela i punim plućima ponovno nastavljao živjeti na radost svih ljubitelja kulture i hrvatske kulturne baštine. “Graničar” živi i danas. Njegovi članovi se s ponosom sjećaju svih onih pregalaca, koji su nam ostavili “Graničar” u nasljeđe. Svim srcem nastojimo očuvati ugled našeg Društva i uspomene na sve one, koji su veliki dio sebe ugradili u naše Društvo. Uz ove dosta teške materijalne prilike ipak idemo uvijek naprijed njegujući prvenstveno hrvatsku glazbenu kulturu i baštinu. Sve to možemo zahvaliti zalaganju naših članova, našoj dirigentici Julijani Žirovčić i svim dosadašnjim tajnicama  i predsjednicima Društva, koji su uz velike napore i osobno zalaganje  doveli “Graničar” do današnjih dana. Svakako moramo spomenuti Grad NG, koji nam je, nekad manjim, nekad većim sredstvima omogućavao da opstanemo i ostvarimo naše programe. Isto tako financijsku potporu pružaju nam naši plemeniti donatori i podupirajući članovi. Svima još jedanput veliko HVALA, jer njihovom dobrotom i plemenitošću “Graničar” i dalje opstaje. Doduše, siromašnim smo mlađim članovima, tako da smo u prosjeku staro Društvo. Spašava nas to što imamo mlado i veselo srce puno nade u bolju budućnost. Nadamo se da će mladi i nešto mlađi od nas prepoznati važnost HPD “Graničar”, kao čuvara hrvatske  kulturne baštine i promicatelja glazbene kulture te nam se pridružiti, kako bi “Graničar” nastavio živjeti još mnogo godina”, rekao je Ivan Koren.

Riječi pohvale HPD-u “Graničar” i potpore njihovom vrijednom radu uputila je Vesna Đapić, zamjenica novogradiškog gradonačelnika. Istaknula je kako će im Grad u okviru mogućnosti nastaviti pomagati kako bi Društvo trajalo. Zahvalila je na svim programima koje priređuju za Grad, na sudjelovanju u kulturnim manifestacijama, ali i na promoviranju Grada na gostovanjima. – Grad se ponosi ovim Društvom i vjerujem kako ćete uspješno nastaviti djelovati na radost naših sugrađana i svih ljudi kojima glazbom i pjesmom donosite ljepotu i radost- naglasila je, među ostalim Vesna Đapić.

Na koncertu je nastupilo i HPD “Urbata” iz Davora osnovano 29. studenoga 2009. godine kao neprofitna udruga s ciljem očuvanja, razvijanja, promoviranja i unaprijeđenja kulture višeglasnog pjevanja. Vodi ih Marjana Jurčević.Temeljni sadržaj djelatnosti Društva se realizira kroz različite aktivnosti:nastupanja na kulturnim manifestacijama, organiziranja pjevačkih smotri, prezentiranja glazbene kulture posebno kroz sviranje i višeglasno pjevanje.

Stalni sudionici Graničarovih koncerata su i članovi Gradskog pjevačkog zbora Lipik, koji rade na očuvanju tradicije zborskog pjevanja i glazbene baštine domaćih i stranih autora s posebnim naglaskom na očuvanje narodnih napjeva i skladbi, a pod dirigentskom palicom Jadranke Radonić-Sirovica.

Po prvi puta Graničari su ugostili i Mješoviti pjevački zbor HKPD “Jelačić” iz Petrovaradina.Godinu dana nakon reosnutka Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva “Jelačić” 2003. godine, s radom je započela pjevačka sekcija koja je pod ravnanjem dirigentice, prof. Vesne Kesić Krsmanović, prerasla u ozbiljan višeglasni, mješoviti pjevački zbor. U sastavu od 30-tak pjevačica i pjevača, zbor njeguje širok repertoar skladbi, od tradicionalnih narodnih i klasičnih djela do liturgijskih i crkvenih napjeva. Kao svojevrsni nasljednik nekadašnjeg petrovaradinskog Hrvatskog pjevačkog društva „Neven“,zbor osobitu pozornost poklanja djelima znamenitih hrvatskih skladatelja (napose onih iz Petrovaradina), doprinoseći tako promidžbi njegove vrijedne glazbene baštine.

Također redoviti sudionici ovog glazbenog događaja su i članovi Hrvatskog pjevačkog društva Tomislav i njihov tamburaški orkestar. I Tomislav i Graničar su tijekom povijesti postali institucije upravo zbog nastojanja na očuvanju kulturnog, glazbenog i nacionalnog identiteta. Uz mješoviti pjevački zbor kojim ravna prof. Dalibor Timarac djeluje veliki tamburaški orkestar, ali i Škola tambure kao i juniorski tamburaški orkestar- vode ih prof. Marijan Paurić i Dalibor Timarac. Repertoarom dominiraju duhovne skladbe, pučki, slavonski napjevi kao i glazbena djela različitih epoha i stilova. Djeluju od 1905. godine .

Nastupilo je i Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo „Vijenac“ koji u Požegi djeluje od 1882. godine. U svojih 134 godine postojanja ima iza sebe brojne samostalne koncerte, smotre, turneje, gostovanja i festivale. Generacije koje su prolazile kroz društvo dobile su mnoge pohvale, priznanja i nagrade, a tu tradiciju održava i današnji sastav zbora. Danas zbor djeluje pod ravnanjem maestra Alena Kopunovića Legetina.  „Vijenac“je društvo koje želi putem amaterskog bavljanja pjevačko-glazbenom kulturom te organiziranjem pjevačko-glazbenih koncerata, smotri i ostalih priredbi, organiziranjem kulturno-umjetničkih i zabavnih priredbi u gradu i izvan grada, doprinijeti odgajanju i obrazovanju članova te stvaranju kulturnih navika na području Požeško-slavonske županije, ali i šire.

Nizale su se duhovne, domoljubne, ali i obrade tradicijskih skladbi i svako je Društvo dalo osobni pečat ovom događaju, koji je zasigurno ljepotom i vrijednošću oplemenio sve one koji su dolaskom u njemu sudjelovali.

I ovim putem čestitamo našim “Graničarima” 130. obljetnicu ustroja Društva i želimo mu još puno godina plodnog i uspješnoga rada, na zadovoljstvo svih poklonika zborskog pjevanja.

 

no images were found